Ez egy új módja a húsvéti öröm kifejezésének a harmadik évezredben. Krisztus a világ életének középpontja, a húsvéti misztérium pedig Krisztus életének középpontja, ami a halál-feltámadás két szakaszában bontakozik ki. Az elsőt a Via Crucis közvetíti, a másodikat a Via Lucis.
A II. Vatikáni Zsinat után újra felismerték a feltámadás második aspektusának szükségességét: a Via Lucis-t. Ma talán minden eddiginél nagyobb szükség van arra, hogy az emberek ezt az utat sajátjuknak érezzék.
A Via Lucis párhuzamba állítható a keresztúttal: tizennégy stáció, megfelelő bibliai szakaszok, az üres sír megtalálásától, a húsvét első jelétől, a pünkösdig, a legelső gyümölcsig.
És ahogyan a keresztutat a Gondviselés úgy tervezte meg, hogy Mária, a Fájdalmas Anya szenvedő Fiát végig kísérje, úgy a Via Lucis mentén Jézus Anyja továbbra is mellettünk marad, az ő Feltámadt Fiával örvendezve.
Az egyház évszázadok óta énekli a "Regina coeli laetare alleluia" antifónát, és a közelmúltban a "Feltámadásban örvendező Mária" tiszteletére miseszöveget is összeállított. Sőt, a rózsafüzér harmadik részét teljes egészében a dicsőséges misztériumoknak szenteli.
Nem a Via Lucis összefoglalásai-e ezek, amelyek magukban foglalják azt a természetes fejlődést is, amely a Fiú húsvétjától Isten gyermekeinek húsvétjáig tart?
A húsvéti Szűzanya vezessen minket a harmadik évezredet megnyitó Via Lucis tizennégy állomásán.
Péliföldszentkereszten egy újabb csoda született az ide ellátogatók gyönyörűségére: szeptember 14-én, szerdán, Szent Kereszt felmagasztalása ünnepén átadták és megáldották Párkányi Raab Péter Kossuth-díjas szobrászművész VIA LUCIS szoborcsoportját, amelyet a szalézi rendháztól a lourdes-i barlangig vezető erdei út mentén állítottak fel.
A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén felavatott Fény útja, vagy Öröm útja tizennégy stációja az első ilyen Magyarországon. A kőbe faragott bibliai pillanatok a feltámadt Krisztus találkozásait jelenítik meg, egészen a mennybemenetelig, illetve a Szentlélek elküldéséig. A Fény útja megmutatja a feltámadás és a mennybemenetel közötti történéseket, ezzel jelezve, hogy Krisztus földi jelenléte nem ér véget a Golgotánál, hanem folytatódik.
VIA LUCIS - A fény és az öröm útja a Feltámadott nyomában.
A kötet három teljes elmélkedés-sorozatot tartalmaz olasz szerzőktől átvéve. Az imák interaktívak (kérdés-felelet felépítés). Közösségi örömút járása során a különböző részek ezért feloszthatók a résztvevők között.